Reniin deník

Kód: 174
Tip
Neohodnoceno
398 Kč –24 %
Obalka Reniin denik (1)
398 Kč –24 % 299 Kč
Skladem (>10 ks)

Život dospívající dívky ve stínu holocaustu


Renia Spiegel

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

15. července 1942, středa

Pamatuj si tenhle den; pamatuj si ho dobře. Budeš o něm vyprávět budoucím generacím. Od dnešních 8 hodin jsme uzavřeni v ghettu. Tady teď žiju. Svět je ode mě oddělen a já jsem oddělena od světa.

 

Renia je mladá dívka, která sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939. Když Sovětský svaz a Německo přepadnou její zemi, Reniin svět se roztříští. Je oddělena od své matky a její život nabývá nové naléhavosti, když prchá z Přemyšli před bombardováním, přihlíží mizení jiných židovských rodin a nakonec se stává svědkem vytvoření ghetta. 

Ale vedle hrůzy války je tu rovněž velká krása, jak Renia začíná nacházet svůj hlas coby spisovatelka a poprvé v životě se zamilovává. Ona a její chlapec Zygmunt si vyměňují první polibek jen pár hodin předtím, než jejich městou dobydou nacisti. A je to Zygmunt, který napíše poslední, srdcervoucí zápis do Reniina deníku.

Nedávno objevený po sedmdesáti letech byl Reniin deník již světovými médii označen za klasiku mezi literaturou o holocaustu a sama Renia Spiegel za „polskou Annu Frankovou“. Srozumitelnost a dovednost, s jakou je deník napsán, je mimořádným svědectvím o hrůzách války, ale i životu, který může existovat dokonce i v nejtemnějších dobách.Reniin deník

Život dospívající dívky ve stínu holocaustu

 

Orig. název: Renia's Diary

Autor: Renia Spiegel

Překlad: David Weiner, verše: David Macháček

Nakladatel: Zeď

ISBN: 978-80-907674-8-5

Popis: 1× kniha, vázaná, cca 356 stran, česky

Rozměry: 160 × 230 cm

Rok vydání: 2020 (1. vydání)

Cena: 398 KčO autorovi:

Renia Spiegel

 

Renia Spiegel se narodila ve východním Polsku v roce 1924. V lednu 1939 si začala psát deník. Když vypukla válka, žila i se svou mladší sestrou v Přemyšli u babičky s dědečkem. Válka ji oddělila od její matky. Město nejprve obsadili Sověti a dospívající dívka pocítila komunistickou brutalitu. Když Německo rozpoutalo válku se Sovětským svazem, obsadili nacisté i Přemyšl. Pro Židy nastala doba temna. Bylo vytvořeno ghetto. V létě 1942 byla Renia nucena se začít ukrývat, aby se vyhnula likvidaci ghetta – deportacím do vyhlazovacích táborů. Jen o pár dní později nacisti její úkryt objevili a zastřelili ji, bylo ji čerstvě osmnáct let.